Kıymanın Bozulup Bozulmadığını Anlamak İçin 5 Öneri

1 dk


70
16 Paylaşım, 70 Beğeni

Kıyma, birbirinden farklı çok çeşit ve lezzetli yemekler yapmanın mümkün olduğu bir malzeme.  Köfte, Hamburger, Etli Dolma ya da Spagetti sosu… Bunlar kıyma ile yapılabilecek eşsiz lezzetlerden yalnızca birkaçı. Eğer birbirinden lezzetli kıymalı yemekleri yapmadan önce kıymanın taze olup olmadığını kontrol etmek ve kıymanın bozulup bozulmadığını öğrenmek için 5 öneri isterseniz mutlaka yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

 1. 1 Kıymayı İyice İnceleyin

  İncelemeye kıymanın rengiyle başlamak en doğrusu. Renk gri ya da soluk kahverengi tonlarındaysa sorun var diyebiliriz. Çünkü taze etin rengi parlak kırmızıdır. Fakat orta kısımlarında kahverengi bölümlerin olması doğaldır çünkü dana kıyma hayvanın farklı bölümlerinden hazırlanır. Kıymanın bekleme süresi ne kadar uzarsa rengin grileşme oranı da o kadar artar. Eğer etin büyük kısmı kırmızı ya da kahverengi değilse ve gri bir renk almaya başlamışsa en iyisi kıymayı çöpe atmak. 

 2. 2 Paketteki Son Kullanma Tarihini Mutlaka Kontrol Edin


  Kıyma, önerilen tüketim tarihinden en fazla 1 ya da 2 gün sonraya kadar kullanılabilir. Eğer önerilen tarihin üzerinden 1-2 günden fazla zaman geçmişse kıymayı kullanmayın ve çöpe atın.

 3. 3 Kıymayı Koklayın Ve Burnunuza Ekşi Bir Koku Gelip Gelmediğini Kontrol Edin

  Taze olan etin hafif bir kokusu vardır. Bozuk etin kokusu ise çürük ve ekşi bir kokudur. Bu kokunun nedeni, etin içinde bozulmaya bağlı olarak oluşan bakterilerin çıkardığı gazdır. Eğer ette ağır bir koku varsa eti asla tüketmeyin ve direk çöpe atın.

 4. 4 Ete Dokunun Ve Yapısında Yapışkanlık Var Mı Bakın


  Kıymayı parmaklarınızın arasına sıkıştırın ve kıvamını anlamaya çalışın. Taze bir et, kolayca parmaklarınızın arasından ayrılır ve ufak parçalara bölünür. Bozulan etin ise cıvık ve yapışkan bir kıvamı vardır. Bu durumda yapılabilecek tek şey vakit kaybtmeden kıymayı çöpe atmak.

 5. 5 Piştikten Sonra Ağızda Nasıl Dağıldığına Dikkat Edin


  Bozulmamış taze et piştikten sonra ağızda çok kolay dağılır. Ayrıca pişmiş kıyma çok kolay dilimlenir, diri ve yumuşak olur. Bozulmuş kıymada ise durumlar tam tersidir. Bu yüzden piştikten sonra da bunlara dikkat ederek kıymanın bozulup bozulmadığını anlayabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

70
16 Paylaşım, 70 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
5
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
15
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
13
Çalışkan
Aşık Aşık
8
Aşık
lol lol
10
lol
Omg Omg
5
Omg
Cool Cool
16
Cool
Muhittin Sahilli

SUPERYEMEKLER.COM Bir Yemek Blog Sitesidir Superyemekler.com Sitesine İsteyen Herkesin İçeriklerini Paylaşabileceği Bir Platformdur

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri