Türkiye’nin Yemek Bakımından En Zengin 5 İli

1 dk


58
15 Paylaşım, 58 Beğeni

Şüphesiz ki dünyanın en çeşitli ve lezzetli mutfaklarından birine sahibiz. Dört bir yanı ayrı güzelliklerle bezenmiş güzel ülkemizin, her şehrinden ayrı lezzetler damaklarımızı şenlendiriyor. Her ilimizden ayrı ayrı çok sayıda yemek çeşidi sayabiliriz. Fakat 5 ilimiz var ki onlardan bahsedildiğinde aklımıza hemen eşsiz lezzetleri geliyor. İşte Türkiye'nin Yemek Bakımından En Zengin 5 İli…

 1. 1 Gaziantep


  Gaziantep'in farklı kültürlerin etkisi ile harmanlanan, Türkiye'nin en zengin mutfaklarından biri olmasında İpek yolu üzerinde konumlanmış olması ilk ve en önemli neden denebilir. 2016'da UNESCO tarafından gastronomi başkenti ilan edilen Gaziantep, yine UNESCO tarafından "Yaratıcı Şehirler Ağı" da dahil edildi. Sayısız lezzete ev sahipliği yapan şehrin birbirinden meşhur çok sayıda yöresel yemeği var. Fakat bunlar arasında "yuvalama, beyran, küşleme, analı kızlı çorbası, katmer" ve tabii ki dünyaca ünlü baklavanın yeri çok ayrı.

 2. 2 Antakya


  Antakya, Türkiye'nin lezzet duraklarından bir tanesi şüphesiz. Kendine özğü mutfağı ve özellikle de künefesi ile ünü Türkiye sınırlarını aşıp çoktan tüm dünyaya yayılmış durumda. İnce bulgurla yapılan ve içli köfteye benzeyen oruk, en güzel lezzetlerinden bir tanesi. Muhammara, Kömbe, Biberli Ekmek ve Kağıt Kebabından bahsetmeden geçmek olmazdı. Bu eşsiz lezzetlerin tadı üstlerine künefe yemeden tadı çıkmaz elbette. 

 3. 3 Bolu


  Türkiye ve lezzet kelimeleri bir araya gelmişken en ünlü aşçıların diyarı Bolu'dan bahsetmeden geçmek olmaz tabii ki. Dünyaca ünlü Mengen mutfağına sahip Bolu, bu ününü yemeklerinin lezzetinin yanı sıra çeşitliliğine borçlu desek yalan olmaz. Ovmaç çorbası, Kuzu güveç ve Mengen pilavı, bu eşsiz lezzetlerden yalnızca birkaçı.

 4. 4 Kayseri


  Kayseri, zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Öyle ki adıyla özdeşleşen pastırma ve sucuğun ünü çoktan yurt dışına kadar ulaşmış durumda. Birbirinden lezzetli yemeklerinin arasında mantının yeri bambaşka elbette. Günlük sofralarında yanında, düğün ve ziyafetlerde birbirinden eşsiz lezzetleri olan yemekler hazırlandı. 

 5. 5 İstanbul


  Yalnızca Türkiye'nin değil tüm dünyanın lezzet merkezlerinden biri olan İstanbul, imparatorluk başkenti olduğu için ülkenin dört bir yanından gelen ustalar, tarzlar ve malzemeler sayesinde Osmanlı Türk mutfağının oluşmasına neden olmuştur. Yeni tatlara her daim açık olan Osmanlı Mutfağı, yeni lezzetlerle her gün biraz daha zenginleşmekte. Aklınıza gelebilecek her türlü yemek çeşidine eşsiz lezzetlere sahip olan İstanbul mutfağı, Türkiye'nin Yemek Bakımından En Zengin 5 İli arasında üst sıralarda yerini koruyor. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

58
15 Paylaşım, 58 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
15
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
6
Çalışkan
Aşık Aşık
1
Aşık
lol lol
3
lol
Omg Omg
15
Omg
Cool Cool
10
Cool
Muhittin Sahilli

SUPERYEMEKLER.COM Bir Yemek Blog Sitesidir Superyemekler.com Sitesine İsteyen Herkesin İçeriklerini Paylaşabileceği Bir Platformdur

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri